Results for DEESIDE ORIENTEERING CLUB Alyn Waters SEE - 10-May-2017

Course Results

Blue

Results

5.9km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Wood ERYRI M18 42:22  
2nd Duncan Harris DEE M50 44:15 +1:53
3rd Daniel Weaver DEE M18 46:03 +3:41
4th John Embrey DEE M55 48:32 +6:10
5th Paul Chavasse DEE M50 49:09 +6:47
6th Connor Smith DEE M18 49:21 +6:59
7th Edward Halliwell DEE M40 51:52 +9:30
8th Mike Smithard DEE M65 52:56 +10:34
9th Jim Wood ERYRI M55 54:22 +12:00
10th Tom Disney DEE M21 55:39 +13:17
11th Christopher Calow DEE M65 57:24 +15:02
12th Noel Schorah DEE M55 60:42 +18:20
13th John Brammer DEE M55 63:42 +21:20
14th Richard Griffin MDOC M45 65:40 +23:18
15th Graham Nilsen DEE M55 66:07 +23:45
16th Adrian Thiemicke DEE M50 74:10 +31:48
17th John Broadhead WREKIN M60 77:49 +35:27
18th Arabella White   W21 78:05 +35:43
19th Andrew Brown DEE M50 83:04 +40:42
20th Sian Calow DEE W55 83:25 +41:03
21st Neil Gasscoyne IND M50 83:30 +41:08
22nd Edward Jones DEE M45 86:30 +44:08
23rd Martin Smith DEE M60 97:21 +54:59
24th Reg Simpson DEE M65 109:07 +66:45
m20 Ian Weaver DEE M50 88:44  

Green

Results

4.4km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Anna Harris DEE W14 45:11  
2nd John Kewley MDOC M50 46:47 +1:36
3rd Graham Sutton DEE M60 50:31 +5:20
4th Jacqueline Embrey DEE W55 53:22 +8:11
5th Martin Green MDOC M60 53:44 +8:33
6th Anna Nilsen DEE W55 55:50 +10:39
7th Pete Owens DEE M55 56:32 +11:21
8th Elizabeth Hughes DEE W21 57:21 +12:10
9th John Sherwood DEE M70 57:32 +12:21
10th Saskia Jones DEE W16 58:09 +12:58
11th Andrew Payne DEE M65 60:03 +14:52
12th Nick Stafford DEE M45 60:18 +15:07
13th Caroline Brammer DEE W50 61:48 +16:37
14th Robert Verity DEE M75 62:00 +16:49
15th Andrew Baker DEE M45 63:28 +18:17
16th Denis Murphy DEE M70 63:35 +18:24
17th David Hurrell IND M21 63:46 +18:35
18th Peter Hills DEE M70 64:45 +19:34
19th Rick Hughes DEE M60 65:06 +19:55
20th Alan Wheelhouse IND M45 65:15 +20:04
21st Sonia Chavasse DEE W55 67:25 +22:14
22nd Barry Searle   M50 72:55 +27:44
23rd James Smith DEE M70 72:59 +27:48
24th Andrew Nielson IND M50 73:44 +28:33
25th Chris Kemp DEE M60 84:33 +39:22
26th Anne Hurrell DEE W60 100:29 +55:18
m18-20 Gabor Monus DEE M21 43:30  
m18 David Dann MDOC M60 45:59  
m8 m12-20 Ruth Harris DEE W45 56:55  
w4 Geoff Woolfenden DEE M60 85:09  
m10-20 Margaret Murphy DEE W70 85:12  

Light Green

Results

3.625km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tim Murphy DEE M60 47:47  
2nd John Evans DEE M75 53:51 +6:04
3rd Alan Mullock DEE M70 58:21 +10:34
4th Emma Weaver DEE W14 59:43 +11:56
5th Isobel Jones DEE W20 60:45 +12:58
6th Peter Edwards DEE M80 64:18 +16:31
7th Catriona Fleming DEE W50 68:18 +20:31
8th John Williams MWOC M70 69:07 +21:20
9th Carmel Burke IND W45 74:01 +26:14
10th John Mills DEE M70 79:15 +31:28
m11-13 Terry Harper DEE M75 77:07  

Orange

Results

2.8km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Richard Johnston IND M50 30:07  
n/c Johnathan ,Joshua, George DEE M10 33:50  
2nd Alex Pepper   W21 43:23 +13:16
3rd Olivia Nixon IND W12 51:45 +21:38
4th Emma Hughes IND W12 51:50 +21:43
5th Elena Marquez IND W12 51:52 +21:45
6th Isla Barnes IND W12 51:53 +21:46
7th Jacob Shanahan DEE M10 59:46 +29:39
8th Ewan & Rhys Tunnah 1ST KINNERTON M16 64:38 +34:31
9th Gordon Pepper   M45 76:24 +46:17
10th Morgan, Ciearan Josh 1ST KINNERTON M16 95:28 +65:21

Yellow

Results

2.075km

Pos Name Club Age Class Time Behind
n/c Connor Smith DEE M18 10:02  
1st Johnathan Bendrey DEE M10 12:29  
2nd Jack Wheelhouse IND M12 14:52 +2:23
3rd Joshua Bendrey DEE M10 16:45 +4:16
4th George Crowder CHES M12 17:59 +5:30
5th Johannah Crowder CHES W12 23:38 +11:09
6th Miriam Crowder CHES W10 26:23 +13:54
7th Roger Green IND M80 37:41 +25:12
8th Holly Coupe WRE W10 42:52 +30:23
9th Rebecca Broadhead   W35 43:44 +31:15

Colour Standards

Course Men's Women's
Blue 63:33 117:08
Green 70:11 67:47
Light Green 71:41 89:35
Orange 64:38 65:05
Yellow 18:44 35:27