Results for DEE Delamere East SEE - 18-May-2017

Course Results

Blue

Results

6.4km

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Iain Embrey SROC M21 39:29    
2nd Jon Hateley DEE M50 53:30 +14:01  
3rd John Embrey DEE M55 54:07 +14:38  
4th Daniel Weaver DEE M18 58:38 +19:09  
5th Connor Smith DEE M18 61:07 +21:38  
6th Gabor Monus DEE M21 65:48 +26:19  
7th Tom Disney DEE M21 66:05 +26:36  
8th Jim Wood ERYRI M55 66:39 +27:10  
9th Paul Shannon DEE M55 66:44 +27:15  
10th Tim Martland MDOC M50 68:55 +29:26  
11th Elizabeth Jackson DEE W50 69:37 +30:08  
12th Noel Schorah DEE M55 70:04 +30:35  
13th John Brammer DEE M55 75:53 +36:24  
14th Andrew Smith MDOC M45 79:49 +40:20  
15th Andrew Brown DEE M50 80:43 +41:14  
16th Kevan Latham SELOC M60 83:09 +43:40  
17th Adrian Thiemicke DEE M50 84:31 +45:02  
18th Paul Clifford MDOC M55 87:32 +48:03  
19th Sarah Bayliss SPLOT W45 89:29 +50:00  
20th Sian Calow DEE W55 93:53 +54:24  
21st Martin Smith DEE M60 94:43 +55:14  
22nd Peter Smith IND M55 97:29 +58:00  
23rd Paul Challender DEE M35 97:51 +58:22  
24th Reg Simpson DEE M65 98:58 +59:29  
m19-20 David Wathey MDOC M50 72:04    
m19-20 m22-24 Maggie Hateley DEE W50 90:46    
m24 Ian Weaver DEE M50 108:43    

Green

Results

4km

Pos Name Club Age Class Time Behind
n/c Steve Ingleby DEE M60 39:22  
1st Hannah Hateley DEE W18 43:01  
2nd Steve Wilson SELOC M40 46:19 +3:18
3rd Pauly-D Jones DEE M50 46:38 +3:37
4th Sara Campbell DEE W50 49:41 +6:40
5th Malcolm Irvine DEE M60 52:06 +9:05
6th Andy Campbell DEE M55 54:03 +11:02
7th Joe Sparkman   M40 54:05 +11:04
8th Jim Edwards MDOC M45 54:57 +11:56
9th Pete Owens DEE M55 58:41 +15:40
10th Stephen Fellbaum MDOC M55 59:05 +16:04
11th John Broadhead WRE M60 59:09 +16:08
12th David Dann MDOC M60 60:28 +17:27
13th Saskia Jones DEE W16 61:02 +18:01
14th John Sherwood DEE M70 62:08 +19:07
15th Elizabeth Hughes DEE W21 62:24 +19:23
16th Graham Sutton DEE M60 62:32 +19:31
17th Anthony Brockway DEE M55 62:59 +19:58
18th Norman Hall DEE M65 63:02 +20:01
19th Peter Ross MDOC M70 63:05 +20:04
20th Alan Wheelhouse IND M45 64:09 +21:08
21st Simon Crocker DEE M55 65:13 +22:12
22nd Barry Chambers DEE M65 65:31 +22:30
23rd Edward Jones DEE M45 66:33 +23:32
24th Robert Verity DEE M75 66:34 +23:33
25th Andrew Malins DEE M45 68:06 +25:05
26th Neil Gascoyne IND M50 70:03 +27:02
27th Stephen Beresford MDOC M65 70:51 +27:50
28th Chris Browning DEE M55 72:44 +29:43
29th John Collins DEE M50 74:15 +31:14
30th Isabel Hill DEE W16 75:23 +32:22
31st Denis Murphy DEE M70 77:10 +34:09
32nd Rick Hughes DEE M60 77:16 +34:15
33rd Arabella White   W21 78:41 +35:40
34th Andrew Nielsen IND M50 79:10 +36:09
35th David Hurrell IND M21 79:26 +36:25
36th Hannah Irvine DEE W21 80:05 +37:04
37th Joy Irvine DEE W55 80:52 +37:51
38th Peter Hills DEE M70 82:02 +39:01
39th Barry Searle IND M50 83:41 +40:40
40th Chris Kemp DEE M60 86:45 +43:44
41st Margaret Murphy DEE W70 91:03 +48:02
42nd Bob Elmes DEE M70 91:39 +48:38
43rd Colin Darlington ERYRI M60 93:49 +50:48
44th Anne Hurrell DEE W60 135:32 +92:31
w19 John Kewley MDOC M50 51:10  
m12-16 Catherine Hill DEE W50 66:24  
rtd Louise Veasey DEE W40    

Light Green

Results

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sam Williams DEE M16 46:21  
2nd David Whieldon IND M50 50:26 +4:05
3rd John Evans DEE M75 54:59 +8:38
4th Alan Mullock DEE M70 57:03 +10:42
5th Katie Wilson DEE W16 59:21 +13:00
6th Isobel Jones DEE W20 66:41 +20:20
7th Jillyan Dobby MDOC W65 67:26 +21:05
8th Emma Weaver DEE W14 67:50 +21:29
9th Dawn Williams DEE W45 68:26 +22:05
10th Brian Williams DEE M45 69:32 +23:11
11th= Peter Edwards DEE M80 72:22 +26:01
11th= John Mills DEE M70 72:22 +26:01
13th Maria Brockway DEE W55 73:33 +27:12
14th Jane Scott IND W50 75:31 +29:10
15th Anne Darlington ERYRI W60 76:16 +29:55
16th Carmel Burke IND W45 79:19 +32:58
17th Pauline Ziman IND W50 81:24 +35:03
18th Alan Barker IND M50 86:56 +40:35
19th H Hesketh IND W45 101:16 +54:55
m14 John Padget DEE M70 65:14  
m8-15 Barry Barnes DEE M75 66:19  
m12-14 Catriona Fleming DEE W50 89:17  
m2 rtd Carol Stynes-Martin MDOC W45    
rtd Cathy Gregg IND W55    

Orange

Results

2.5km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jake Williams DEE M14 25:20  
n/c Jonathan & Joshua Bendrey DEE M10 29:55  
2nd Gary Hodgkins IND M55 43:57 +18:37
3rd John Martland MDOC   56:31 +31:11
n/c Mary Whelan DEE   68:42  
4th Jennifer Britton MDOC W65 72:56 +47:36

Yellow

Results

2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Whieldon IND M12 17:25  
2nd Joshua Bendrey DEE M10 19:30 +2:05
3rd Jack Wheelhouse IND M12 20:16 +2:51
4th Nina McCoy IND W21 20:56 +3:31
5th George Crowder CHES M12 22:41 +5:16
6th Johnathan Bendrey DEE M10 23:37 +6:12
7th Jacob Tarbatt IND M12 24:15 +6:50
8th Daniel Shanahan DEE M10 25:32 +8:07
9th Jamie Collins DEE M7 25:44 +8:19
10th Miriam Crowder CHES W10 26:51 +9:26
11th Johannah Crowder CHES W12 26:55 +9:30
12th Jacob Shanahan DEE M10 31:07 +13:42
13th Andrew Collins DEE M10 31:10 +13:45
14th Aela Challender DEE W10 33:36 +16:11
15th Roger Green IND M80 34:12 +16:47
16th Anna Monus DEE W21 43:32 +26:07
17th Katie Smith IND W10 50:03 +32:38
18th Louis Smith IND M8 50:04 +32:39

EasySprint

Results

0.8km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andrew Collins DEE M10 4:27  
2nd Tom Whieldon IND M12 6:25 +1:58
3rd Barry Chambers DEE M65 6:33 +2:06
4th Johannah Crowder CHES W12 9:49 +5:22
5th Louis Smith IND M8 10:37 +6:10
6th George Crowder CHES M12 12:04 +7:37
m5 rtd Miriam Crowder CHES W10    

MicroSprint

Results

1.6km

Pos Name Club Age Class Time Behind Controls, in order visited
1st Daniel Weaver DEE M18 6:34   S1, 181, 182, 183, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 186, 196, F1
2nd Iain Embrey SROC M21 6:58 +0:24 S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 196, F1
3rd Steve Wilson SELOC M40 7:23 +0:49 S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 196, F1
4th Jon Hateley DEE M50 7:24 +0:50 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 186, 196, F1
5th Paul Chavasse DEE M50 7:28 +0:54 S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 196, F1
6th John Embrey DEE M55 8:21 +1:47 S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 196, F1
7th Isabel Hill DEE W16 8:48 +2:14 S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 196, F1
8th Sonia Chavasse DEE W55 8:52 +2:18 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 196, F1
9th John Kewley MDOC M50 8:54 +2:20 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 196, F1
10th Pauly-D Jones DEE M50 9:34 +3:00 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 186, 196, F1
11th Richard Bendrey DEE M45 9:53 +3:19 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 186, 196, F1
12th Norman Hall DEE M65 10:36 +4:02 S1, 181, 182, 183, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 186, 196, F1
13th Sam Williams DEE M16 13:18 +6:44 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 196, F1
14th Jane Scott IND W50 14:17 +7:43 S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 196, F1
15th Jennifer Britton MDOC W65 14:43 +8:09 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 196, F1
16th Jack Wheelhouse IND M12 25:19 +18:45 S1, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 196, F1
w4 Daniel Weaver DEE M18 7:40   S1, 181, 182, 183, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 186, 196, F1
w17 Connor Smith DEE M18 7:48   S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 185, 186, 196, F1
w10 Steve Wilson SELOC M40 9:20   S1, 181, 182, 183, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 186, 196, F1
w4 Steve Ingleby DEE M60 10:34   S1, 181, 182, 183, 185, 193, 194, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 195, 185, 186, 196, F1
w11 Jacob Tarbatt IND M12 14:10   S1, 181, 182, 183, 191, 192, 186, 187, 188, 189, 190, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 186, 196, F1
w12 Margaret Murphy DEE W70 26:13   S1, 181, 182, 183, 191, 195, 185, 193, 194, 183, 184, 185, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 186, 196, F1

Colour Standards

Course Time
Blue 79:49
Green 66:34
Light Green 72:22
Orange 43:57
Yellow 26:08