Results for DEESIDE ORIENTEERING CLUB Rivacre SEE - 05-Jul-2017

Course Results

BLUE

Results

6.075km 200m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jon Hateley DEE M50 52:14  
2nd John Embrey DEE M55 55:46 +3:32
3rd Noel Schorah DEE M55 61:50 +9:36
4th Christopher Calow DEE M65 62:17 +10:03
5th Tom Disney DEE M21 63:40 +11:26
6th Paul Shannon DEE M55 64:09 +11:55
7th Michael Hood SELOC M55 66:54 +14:40
8th Gabor Monus DEE M21 72:21 +20:07
9th John Brammer DEE M55 73:02 +20:48
10th Sarah Bayliss SPLOT W45 74:51 +22:37
11th Sian Calow DEE W55 76:53 +24:39
12th John Mercer DEE M50 79:07 +26:53
13th Adrian Thiemicke DEE M50 81:29 +29:15
14th Elaine Sutton DEE W50 87:52 +35:38
15th Reg Simpson DEE M65 94:57 +42:43
m11 m18-19 Connor Smith DEE M18 52:08  
m11 m21-28 Martin Smith DEE M60 90:37  
m11 m28 Ian Weaver DEE M50 92:07  

GREEN

Results

4.25km 140m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st John Kewley MDOC M50 44:31  
2nd Elizabeth Jackson DEE W50 45:43 +1:12
3rd Pauly-D Jones DEE M50 46:39 +2:08
4th Martin Green MDOC M60 48:12 +3:41
5th Sam Williams DEE M16 49:35 +5:04
6th Graham Sutton DEE M60 52:49 +8:18
7th Norman Hall DEE M65 53:38 +9:07
8th Elizabeth Hughes DEE W21 54:09 +9:38
9th John Padget DEE M70 61:46 +17:15
10th Pauls Auce   M35 62:23 +17:52
11th Louise Veasey DEE W40 63:47 +19:16
12th Rick Hughes DEE M60 65:11 +20:40
13th Jack Bendrey DEE M20 67:38 +23:07
14th Andrew Baker DEE M45 69:24 +24:53
15th Joy Irvine DEE W55 70:12 +25:41
16th Denis Murphy DEE M70 77:06 +32:35
17th Barry Searle   M50 79:22 +34:51
18th John Sherwood DEE M70 82:02 +37:31
19th Neil Laidlaw MDOC M55 83:47 +39:16
20th Geoff Woolfenden DEE M60 84:39 +40:08
21st Chris Kemp DEE M60 85:12 +40:41
22nd Andrew Nielsen IND M50 87:58 +43:27
m14-22 Eifion Thomas DEE M65 40:19  
m15 Peter Hills DEE M70 65:13  
m3 m16-19 John Williams MWOC M70 72:38  
m17-22 Margaret Murphy DEE W70 91:08  
m4-7 rtd Barbara Majumdar DEE W70    
rtd Bob Elmes DEE M70    

LIGHT GREEN

Results

3.375km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Katie Wilson DEE W16 49:55  
2nd David Whieldon DEE M50 50:36 +0:41
3rd Tim Murphy DEE M60 51:51 +1:56
4th Emma Weaver DEE W14 51:56 +2:01
5th Jake Williams DEE M14 52:07 +2:12
6th Dawn Willaims DEE W45 54:38 +4:43
7th John Evans DEE M75 56:54 +6:59
8th John Mills DEE M70 70:45 +20:50
9th Vivienne Pitcher DEE W65 72:22 +22:27
10th Maria Brockway DEE W55 80:18 +30:23
11th Ritz Ritzema DEE M70 87:26 +37:31
12th Brian Keegan DEE M75 114:45 +64:50
m4-19 Sheila Hills DEE W70 54:44  
m9-10 Catriona Fleming DEE W50 84:52  
m10 Carmel Burke IND W45 87:18  
w7 Deryck Bowler IND M60 94:35  
m16-18 Yvonne Longer IND W60 98:45  
m17-19 Ken Hastings MDOC M55 105:37  

ORANGE

Results

2.625km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ewan Kerry   M18 56:21  
2nd Catriona Schorah DEE W55 62:17 +5:56
3rd Jorge Ortiz IND M10 65:16 +8:55
4th Isla Barnes   W12 66:19 +9:58

YELLOW

Results

2.3km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Whieldon DEE M12 14:44  
2nd JohnathanBendrey DEE M10 14:45 +0:01
3rd Connor Ireland   M12 15:44 +1:00
4th Joshua Bendrey DEE M10 15:52 +1:08
5th Lewis Grue IND M12 16:19 +1:35
6th Andrew Collins DEE M10 19:40 +4:56
7th Ben Whielden +1 DEE M10 20:45 +6:01
8th Jamie Collins DEE M8 22:15 +7:31
9th Lesley Hayward   W50 26:30 +11:46
10th GEORGE Roberts +1   M10 27:17 +12:33
11th Mattew MCcready   M12 28:10 +13:26
12th Aela Challender DEE W10 37:27 +22:43
13th Anna Monus DEE W21 42:34 +27:50
14th Ava Middleman+3   W6 50:59 +36:15
15th Kieth Middleman +3     51:10 +36:26

Colour Standards

Course Men's Women's
BLUE 78:21 112:17
GREEN 69:24 68:35
LIGHT GREEN 75:54 80:18
ORANGE 84:32 93:26
YELLOW 22:06 39:45