Results for Pale Heights SEE - 15-May-2018

Course Results

BLUE

Results

5.175km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daniel Weaver DEE M18 40:43  
2nd Tom Wood ERYRI M18 43:04 +2:21
3rd Duncan Harris DEE M50 43:47 +3:04
4th John Embrey DEE M60 44:35 +3:52
5th Paul Chavasse DEE M50 50:11 +9:28
6th Anna Harris DEE W16 51:19 +10:36
7th Simon Coppock DEE M55 58:38 +17:55
8th Edward Halliwell DEE M45 59:18 +18:35
9th Jim Wood ERYRI M55 60:45 +20:02
10th Lawrence Eccles IND M35 61:02 +20:19
11th Noel Schorah DEE M55 61:48 +21:05
12th Catherine Hill DEE W50 62:09 +21:26
13th Graham Nilsen DEE M60 63:27 +22:44
BLUE standard time 63:27
14th Christopher Calow DEE M65 63:33 +22:50
15th John Brammer DEE M55 65:53 +25:10
16th Paul Challender DEE M35 69:09 +28:26
17th Isabel Hill DEE W18 72:29 +31:46
18th Maggie Hateley DEE W55 75:14 +34:31
19th= Ray Humphreys MDOC M55 77:13 +36:30
19th= Tom Disney DEE M21 77:13 +36:30
21st Reg Simpson DEE M65 78:07 +37:24
22nd Peter Potter DEE M60 82:15 +41:32
23rd Ross White   M21 86:00 +45:17
24th David Hurrell DEE M21 86:06 +45:23
25th Michael Diamond IND M21 86:15 +45:32
26th Sian Calow DEE W55 87:52 +47:09

GREEN

Results

4.325km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Elizabeth Jackson DEE W55 43:11  
2nd Andrew Smith MDOC M45 46:45 +3:34
3rd Pauly-D Jones DEE M50 47:14 +4:03
4th Danel Font   M21 49:16 +6:05
5th Ian Farrell MDOC M35 49:39 +6:28
6th Paul Young IND M50 51:18 +8:07
7th Paul Clifford MDOC M55 52:45 +9:34
8th Richard Griffin MDOC M45 53:36 +10:25
9th Nick Stafford DEE M45 55:24 +12:13
10th Pete Owens DEE M55 55:35 +12:24
11th Norman Hall DEE M70 56:24 +13:13
12th Adrian Thiemicke DEE M50 56:25 +13:14
13th John Padget DEE M75 56:50 +13:39
14th Graham Sutton DEE M60 57:27 +14:16
15th Anna Nilsen DEE W60 59:13 +16:02
16th Pat Moody DEE W60 59:30 +16:19
17th Anthony Brockway DEE M55 59:39 +16:28
18th Paul Lambert IND M35 61:20 +18:09
19th Andrew Malins DEE M50 61:35 +18:24
20th David Knapp IND M21 63:03 +19:52
21st Michael Round DEE M65 63:12 +20:01
22nd Saskia Jones DEE W18 63:13 +20:02
GREEN standard time 64:47
23rd Emma Weaver DEE W16 64:49 +21:38
24th John Sherwood DEE M70 65:28 +22:17
25th Louise Veasey DEE W45 65:48 +22:37
26th Ian Weaver DEE M50 65:58 +22:47
27th Alan Mullock DEE M70 66:14 +23:03
28th Rick Hughes DEE M60 66:23 +23:12
29th Clare Griffin MDOC W45 68:16 +25:05
30th James Smith DEE M70 70:03 +26:52
31st Andrew Nielsen IND M50 71:37 +28:26
32nd Tim Palmer DEE M50 72:53 +29:42
33rd Denis Murphy DEE M70 73:29 +30:18
34th Amy Majumdar DEE W35 75:21 +32:10
35th Kitty Jones DEE W21 75:24 +32:13
36th Barbara Majumdar DEE W70 76:15 +33:04
37th Barry Chambers DEE M65 78:35 +35:24
38th Rebecca McCreadie DEE W40 80:14 +37:03
39th Anne Hurrell DEE W65 83:43 +40:32
40th Geoff Woolfenden DEE M65 85:56 +42:45
41st Graham Heap MDOC M55 93:32 +50:21
rtd Neil Laidlaw MDOC M55    

LIGHT GREEN

Results

3.7km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alex Bell DEE M16 37:52  
2nd Ross Baird IND M40 50:21 +12:29
3rd Tim Murphy DEE M60 55:41 +17:49
4th Alan Barker MDOC M55 59:18 +21:26
5th Stephen Beresford MDOC M70 63:52 +26:00
6th Tony Greenhalgh MDOC M55 66:27 +28:35
7th Martin Bell DEE M50 70:32 +32:40
8th Peter Yoxall POTOC M70 70:38 +32:46
9th Ronald Williams DEE M80 71:06 +33:14
10th Maria Brockway DEE W55 72:45 +34:53
LIGHT GREEN standard time 72:45
11th Margaret Murphy DEE W70 74:22 +36:30
12th Jean Rostron POTOC W75 81:23 +43:31
13th Pip Humphreys MDOC W55 83:41 +45:49
14th Carmel Burke IND W50 84:53 +47:01
15th Sue Booth IND W45 87:39 +49:47
16th Peter Edwards DEE M80 94:16 +56:24
w8 John Evans DEE M80 52:10  
m5 Pauline Ziman IND W50 78:29  
m5-9 Ken Hastings MDOC M55 79:53  
m8-11 Sheila Hills DEE W70 169:17  

ORANGE

Results

3.575km 135m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Johnathan Bendrey DEE M12 35:13  
2nd Matthew McCreadie DEE M12 41:07 +5:54
3rd Fiona Bell DEE W45 50:24 +15:11
4th Jenny Palmer DEE W45 51:44 +16:31
5th Isla Barnes IND W12 64:54 +29:41
6th Stuart Greenall IND M55 74:11 +38:58
7th Ashley Newton IND M21 78:45 +43:32
8th Laura Linton IND W35 78:46 +43:33
ORANGE standard time 78:46
9th Ryan Lloyd & Thomas Chalmers 1 HELSBY SCOUTS M12 79:09 +43:56
10th Jorge Marquez IND M12 84:10 +48:57
m3-10 Justin Bell DEE M12 75:21  
m8-9 Adam Rogers 1 HELSBY SCOUTS M14 139:22  
m8-9 Benjamin Davies 1 HELSBY SCOUTS M14 140:35  
m8-9 Ben Shingler 1 HELSBY SCOUTS M14 143:10  
rtd Sam Wilson/Katy Wakeman 1 HELSBY SCOUTS M14    
rtd Stanley Spiggs 1 HELSBY SCOUTS M14    

YELLOW

Results

2.3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Joshua Bendrey DEE M10 15:50  
2nd Jamie Barnes DEE M10 18:41 +2:51
3rd Daniel Shanahan DEE M10 24:59 +9:09
4th Siloh Lee IND W10 26:07 +10:17
5th Corey     26:27 +10:37
6th Sian Baird IND W12 27:10 +11:20
7th Hannah & Amber IND W10 28:51 +13:01
YELLOW standard time 28:51
8th Ryan Stafford IND M10 30:13 +14:23
9th Matthew Baird IND M10 30:27 +14:37
10th Emily McCreadie DEE W12 35:27 +19:37
11th Caroline Ross IND W45 38:20 +22:30
m8 Jacob Shanahan DEE M12 29:41  
m4-5 Jason Chen & Jamie Wilson 1 HELSBY SCOUTS M14 31:12