Results for Hightown Schools League - 13-Oct-2018

...return to index

Course Results

Green

Results

4.275km

Pos Name School Age Class Time Behind
1st Tom Wood ERYRI B13 26:06  
2nd Jon Hateley DEE M55 33:01 +6:55
3rd Iain Bell DEE M55 33:12 +7:06
4th Duncan Harris DEE M50 33:18 +7:12
5th John Embrey DEE M60 35:29 +9:23
6th Steve Ingleby DEE M65 37:44 +11:38
7th Hannah Hateley DEE G13 38:36 +12:30
8th Edward Barnard DEE M35 39:59 +13:53
9th Reg Simpson DEE M65 40:49 +14:43
10th Eifion Thomas DEE M65 41:21 +15:15
11th Benjamin Kyd FALL B11 43:45 +17:39
12th Pete Owens DEE M55 49:34 +23:28
13th Rory Allen FALL B13 51:07 +25:01
14th Oliver Smyth FALL B11 51:21 +25:15
15th Adam McCreadie DEE M40 51:24 +25:18
Green standard time 51:24
16th Simon Crocker DEE M55 53:45 +27:39
17th Paul Turner SELOC M60 56:34 +30:28
18th Ruth Harris DEE W45 58:09 +32:03
19th Simon Fletcher   M45 59:11 +33:05
20th Emma Weaver DEE G11 59:32 +33:26
21st Alan Wheelhouse IND M50 60:38 +34:32
22nd Arthur Beare MT B12 60:51 +34:45
23rd Rebecca McCreadie DEE W40 61:31 +35:25
24th Bethan Jordan FALL G11 62:53 +36:47
25th John Collins DEE M50 64:38 +38:32
26th James Smith DEE M70 68:49 +42:43
27th Louise Veasey DEE W45 69:42 +43:36
28th Ian Weaver DEE M50 71:03 +44:57
29th Catriona Fleming DEE W50 85:22 +59:16

Light Green

Results

3.4km

Pos Name School Age Class Time Behind
1st Pauly-D Jones DEE M50 36:39  
2nd Freddie Kingsland STBR B8 38:53 +2:14
3rd Jennie Tayefi DEE W35 40:04 +3:25
4th Philip Wood ERYRI B12 42:07 +5:28
5th Alex Bell UPCH B11 45:14 +8:35
6th Alain Kyd FALL M45 46:08 +9:29
7th Oliver Thomason FALL B9 51:32 +14:53
8th Nathan Herbert FALL B9 53:30 +16:51
9th Alexander Pegg FALL B11 56:22 +19:43
10th Joseph Herbert FALL B10 59:29 +22:50
11th Aaron Marsh FALL M21 61:01 +24:22
12th Alan Mullock DEE M70 64:19 +27:40
13th Terry Burke DEE M60 66:58 +30:19
Light Green standard time 66:58
14th Harry Buxton FALL B12 68:17 +31:38
15th Jos Barfoot CDLH B11 69:04 +32:25
16th Frederick Clitheroe FALL B13 70:44 +34:05
17th Amelia Collins FALL G10 76:14 +39:35
18th Ailsa Hay FALL G12 77:05 +40:26
19th Matthew Sparks=Welch FALL B10 77:37 +40:58
20th Carmel Burke IND W50 78:55 +42:16
21st Katherine Rushworth FALL G12 79:00 +42:21
22nd Aden Husseyn BIRK B11 81:49 +45:10
23rd Rowan Borrow CDLH B10 82:22 +45:43
24th Thomas Lees CDLH B10 84:33 +47:54
  Ruby Burnham FALL G10 m7-17  
  Kyle Allan FALL B11 m7-17  

Orange

Results

2.925km

Pos Name School Age Class Time Behind
1st David Whieldon DEE M50 35:49  
2nd Tom Whieldon UPCH B8 37:16 +1:27
3rd Caleb Riley FALL B8 40:34 +4:45
4th Martin Bell DEE M50 43:28 +7:39
5th Isla Barnes BIRK G8 43:55 +8:06
6th Jack Wheelhouse BRID B9 49:08 +13:19
7th Jacob Tarbatt BRID B9 51:06 +15:17
8th Fiona Baines DEE W45 52:18 +16:29
9th Matthew McCreadie DEE B8 53:30 +17:41
10th Matthew Ledger BRID B9 55:43 +19:54
11th Elliot Barlow CDLH B8 57:00 +21:11
12th Hugo Ryan CDLH B9 58:36 +22:47
13th George Ramscar FALL B8 60:49 +25:00
Orange standard time 60:49
14th Aidan Rooza FALL B7 62:07 +26:18
15th Oliver Dennis FALL B8 62:30 +26:41
16th Zoe Dunn FALL G13 64:26 +28:37
17th Alfie Wadbrook-McLay BRID B9 76:00 +40:11
18th Ruby Walsh BRID G9 78:32 +42:43
  Connor Ireland UPCH B8 m7  
  Edward Leyland FALL B9 m7 m9-16  
  Luca Crolla CDLH B9 m2 m7-15  
  Maxwell Shannon CDLH B9 m7-15  
  George Humphreys FALL B9 m7 m9-16  
  William Chandler FALL B8 m15  
  Ellie Pilkington FALL G12 m4-7 m10 m12-16  
  Evie Eddie FALL G8 m7  

Yellow

Results

2.2km

Pos Name School Age Class Time Behind
1st Justin Bell UPCH B8 17:53  
2nd Ben Whieldon MKT B6 18:45 +0:52
3rd Edward Riley MKT B6 19:20 +1:27
4th Paula Ellson DEE W50 20:11 +2:18
5th Frankie Wadbrook-McLay BRID G7 21:10 +3:17
6th Libby Hudson UPCH G7 21:20 +3:27
7th Emma Kyd FALL G8 25:00 +7:07
8th Jacob Shanahan UPCH B7 26:24 +8:31
9th Catriona Beynon FALL G7 26:35 +8:42
10th Evelyn McAlpine BRID G7 26:46 +8:53
11th Johannah Crowder CHES G10 27:12 +9:19
12th= Lucy Davies FALL G8 28:58 +11:05
12th= Constance Mowforth FALL G8 28:58 +11:05
14th Cara Pybus BRID G7 29:54 +12:01
15th Henry Christian BIRK B8 30:09 +12:16
16th Benjamin Siriwardena FALL B7 30:50 +12:57
17th= Caitlin Pearson FALL G7 30:53 +13:00
17th= Grace Edwards BRID G8 30:53 +13:00
Yellow standard time 30:53
19th Lucy Hughes BRID G7 33:52 +15:59
20th Keshav Genesh FALL B7 38:33 +20:40
21st Natascha Bramwell BRID G7 38:35 +20:42
22nd Joseph Roxby BRID B7 38:38 +20:45
23rd Adam Leyland FALL B7 39:39 +21:46
24th Alexander Nash BRID B7 40:10 +22:17
25th Ted Williams UPCH B8 41:27 +23:34
26th Samuel Geary BRID B7 41:33 +23:40
27th George Crowder   B8 43:33 +25:40
28th Ellia Blundell CDLH G8 45:56 +28:03
29th Holly Rose Mallon CHES G7 47:29 +29:36
30th Archie Jefferies CDLH B7 48:40 +30:47
31st Darwin Cole FALL B7 48:44 +30:51
  Jacob Williams BIRK B8 w7  
  Maria Bird IND W12 m10-11  

White

Results

1.9km

Pos Name School Age Class Time Behind
1st William Simmons MKT B6 17:44  
2nd Joshua Ritzema MKT B6 17:47 +0:03
3rd Miriam Crowder CHES G6 18:52 +1:08
4th Agatha Simmons MKT G3 21:01 +3:17
5th Erin Lancaster MKT G2 25:06 +7:22
6th James Lancaster MKT B5 29:30 +11:46
7th Evie Robinson CCOE G5 30:12 +12:28
8th Eleanor Clare CCOE G5 30:24 +12:40
9th David Bowden CCOE B5 30:40 +12:56
10th Evie Johnstone CCOE G5 32:18 +14:34
11th Danny Bowden CCOE B5 32:28 +14:44
12th Harry Vickers CCOE B5 33:56 +16:12
13th Lauren Evans MKT G6 41:47 +24:03
14th Amber Peate MKT G6 41:49 +24:05
15th Lydia Cox CCOE G5 51:01 +33:17
16th Dolcie Sheen CCOE G5 51:03 +33:19
17th Lewis Smith CCOE B5 51:07 +33:23
18th Ezra Mallon CHES B5 51:33 +33:49
19th Isla Hunter STBR G5 57:02 +39:18
20th Amy Yesildal STBR G5 57:10 +39:26
21st Bryony Elliott-Jones STBR G5 57:12 +39:28
White standard time 57:12
  Sam Flores-Sorensen MKT B5 m6  
  Leila Bird   W40 m7  
  Gracie Roberts STBR G6 m7-12  
  Maisy Rogers STBR G6 m7-12 m14  
  Anna Davies STBR G6 m7-12