Results for Delamere East SEE - 09-May-2019

Course Results

Blue

Results

6.5km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st John Embrey DEE M60 55:46    
2nd Anya Crocker SOC W21 57:39 +1:53  
3rd Lawrence Eccles IND M35 61:57 +6:11  
4th Iain Bell DEE M55 63:11 +7:25  
5th Noel Schorah DEE M55 70:24 +14:38  
6th Ross White DEE M21 75:31 +19:45  
7th Reg Simpson DEE M65 75:36 +19:50  
8th Andrew Smith MDOC M45 77:14 +21:28  
9th John Brammer DEE M60 77:49 +22:03  
10th Sarah Bayliss SPLOT W50 79:42 +23:56  
11th Catherine Hill DEE W50 84:17 +28:31  
12th Andrew Brown DEE M50 85:37 +29:51  
Blue standard time 85:37
13th Tom King DEE M21 89:20 +33:34  
14th Peter Lancaster   M55 105:48 +50:02  
15th Maggie Hateley DEE W55 106:24 +50:38  
  Alison Fryer MDOC W21 m7-17    
  Hannah Hateley DEE W20 m11    
  Richard Hill DEE M50 w2 m11    
  Simon Coppock DEE M55 m11    
  Stephen Bingham MDOC M60 m11    
  Jon Hateley DEE M55 rtd    
  Graham Nilsen DEE M60 rtd    
  Mike Smithard DEE M70 rtd    

Green

Results

4.4km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Paul Shannon DEE M60 38:05  
2nd Malcolm Irvine DEE M60 41:37 +3:32
3rd Edward Barnard DEE M40 44:58 +6:53
4th Sara Campbell DEE W50 47:22 +9:17
5th Adrian Thiemicke DEE M50 47:28 +9:23
6th Elizabeth Hughes DEE W21 48:46 +10:41
7th Richard Griffin MDOC M45 51:05 +13:00
8th Norman Hall DEE M70 53:55 +15:50
9th Anthony Brockway DEE M55 57:37 +19:32
10th John Padget DEE M75 59:36 +21:31
11th David Dann MDOC M60 59:42 +21:37
12th Simon Crocker DEE M60 59:51 +21:46
13th Daniel Font DEE M21 63:03 +24:58
14th John Collins DEE M50 63:52 +25:47
Green standard time 63:52
15th David Whieldon DEE M50 64:34 +26:29
16th Jacqueline Embrey DEE W60 64:59 +26:54
17th Rebecca McCreadie DEE W40 65:13 +27:08
18th Louise Veasey DEE W45 67:18 +29:13
19th Denis Murphy DEE M70 68:38 +30:33
20th Pat Moody DEE W60 71:51 +33:46
21st Clare Griffin MDOC W45 78:40 +40:35
22nd Neil Laidlaw MDOC M60 82:45 +44:40
23rd Stephen Beresford MDOC M70 83:22 +45:17
24th Andrew Neilsen DEE M55 90:45 +52:40
  Lee Gilbert   M35 w9  
  Chris Browning DEE M55 m11  
  Elaine Sutton DEE W50 w9  

Light Green

Results

3.5km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Bryony Crickmore SO W21 44:29  
2nd Tim Murphy DEE M60 58:25 +13:56
3rd Alan Mullock DEE M70 58:51 +14:22
4th Michael Round DEE M65 60:07 +15:38
5th Chris Murphy DEE W60 62:39 +18:10
6th Mark Tipuric IND M50 63:16 +18:47
7th Tom Whieldon DEE M14 64:05 +19:36
8th John Evans DEE M80 66:47 +22:18
Light Green standard time 66:47
9th Bob Elmes DEE M70 69:04 +24:35
10th Janet Knight DEE W50 76:24 +31:55
11th Maria Brockway DEE W55 83:00 +38:31
12th Fiona Baines DEE W45 86:26 +41:57
13th Margaret Murphy DEE W70 92:16 +47:47
14th Martin Bell DEE M50 109:07 +64:38
  Clare Crocker DEE W60 m6-13  

Orange

Results

2.8km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Connor Ireland   M14 29:56  
2nd Ben Whieldon DEE M12 30:55 +0:59
3rd Oscar Peacock DEE M12 43:08 +13:12
4th Gordon Pepper   M45 47:08 +17:12
5th Danielle Ryder IND W21 52:32 +22:36
6th James Smith DEE M70 54:16 +24:20
Orange standard time 54:16
7th Paula Ellson DEE W50 56:36 +26:40
8th Ross Crook   M60 60:26 +30:30
9th Andrew Collins DEE M12 63:50 +33:54
10th Jacob Shanahan DEE M12 65:39 +35:43
  Justin Bell DEE M14 m8-10  

Yellow

Results

2.2km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daniel Shanahan DEE M10 24:16  
2nd Oliver Brassington IND M10 24:29 +0:13
3rd Samuel Flores Sorensen MTS M10 38:40 +14:24
4th India Schorah DEE W4 58:08 +33:52
Yellow standard time 58:08
5th Roxana Tayefi DEE W5 60:49 +36:33
6th Cian Tayefi IND M2 61:09 +36:53
7th Catherine Edge McGrath SROC W65 74:49 +50:33