Results for Bickerton Hill - 02 Feb 2020

...return to index

Course Results

Black

Results

5.875km 185m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Fellbaum MDOC M21 36:34  
2nd Oliver Williams   M21 37:39 +1:05
3rd Graham Patten WAROC M55 38:57 +2:23
4th Samuel Drinkwater MDOC M21 40:31 +3:57
5th Charlie Adams SYO M55 42:05 +5:31
6th Finlay Johnson SROC M18 44:40 +8:06
7th Martin Pigott POTOC M45 45:56 +9:22
8th Thomas Entwistle SHUOC M21 46:27 +9:53
9th Jonathan Emberton EPOC M55 47:49 +11:15
10th Jordan Larne DEE M35 49:01 +12:27
11th Tim Kieniewicz WRE M35 49:40 +13:06
12th Robert Kelly AIRE M21 49:48 +13:14
13th Peter Murphy DEE M40 52:05 +15:31
14th John Embrey DEE M60 52:19 +15:45
15th Mike Johnson SROC M60 53:34 +17:00
Black standard time 54:51
16th Thomas Lewis WRE M35 55:28 +18:54
17th Brendan Bolland WAROC M50 55:57 +19:23
18th David Williams HOC M55 56:43 +20:09
19th Matthew Tinker EPOC M40 57:02 +20:28
20th Peter Moseley MDOC M40 57:40 +21:06
21st Andrew Quickfall SROC M60 58:01 +21:27
22nd Craig Storey WRE M60 59:34 +23:00
23rd Heather Kieniewicz WRE W35 59:41 +23:07
24th Benjamin Kyd MDOC M18 59:54 +23:20
25th Jonty Goodwin WCOC M18 67:09 +30:35
26th Paul Turnock MDOC M40 67:58 +31:24
27th Tom Haworth MDOC M35 92:28 +55:54
28th Barrie Thomason IND M50 110:12 +73:38
  Joseph Goodwin SHUOC M20 w17  
  Gabor Monus DEE M35 m17  

Brown

Results

4.875km 160m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Richard Pigott POTOC M40 34:17  
2nd Jon Hateley DEE M55 38:33 +4:16
3rd Liam Corner MDOC M50 40:50 +6:33
4th Samuel Doyle SYO M18 44:13 +9:56
5th Tony Callow WRE M50 44:38 +10:21
6th Jim Edwards MDOC M45 44:58 +10:41
7th Christopher Calow DEE M65 46:32 +12:15
8th Julia Preston SROC W35 49:54 +15:37
9th Hannah Hateley DEE W20 49:57 +15:40
10th Bryony Crickmore SO W21 50:42 +16:25
11th Mike Greenwood GRAMP M55 51:28 +17:11
Brown standard time 51:28
12th David Hargreaves SROC M65 55:40 +21:23
13th Ian Farrell MDOC M35 57:11 +22:54
14th Adrian Griffiths WRE M50 58:10 +23:53
15th Duncan Bayliss WRE M50 58:27 +24:10
16th Nick Barnes PFO M40 61:27 +27:10
17th Helen Haworth MDOC W21 65:06 +30:49
18th Paul Ross DEE M60 71:45 +37:28
19th Ian Weaver DEE M55 73:52 +39:35
20th Alain Kyd MDOC M50 78:01 +43:44
21st Reg Simpson DEE M65 79:23 +45:06

Blue

Results

4.225km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st James Crawford GO M65 37:36  
2nd Karen Heppenstall LOC W40 38:44 +1:08
3rd Iain Bell DEE M55 39:09 +1:33
4th Malcolm Irvine DEE M65 39:46 +2:10
5th Andrew Kelly AIRE M60 40:00 +2:24
6th David McCann MDOC M55 41:12 +3:36
7th John Leeson HOC M60 42:04 +4:28
8th Andy Hemsted HOC M70 42:41 +5:05
9th Richard Hill DEE M55 42:59 +5:23
10th Nick Campbell DEE M60 43:11 +5:35
11th Richard Payne EPOC M70 43:50 +6:14
12th Sara Campbell DEE W55 44:05 +6:29
13th Geoff Trewin HOC M65 44:22 +6:46
14th Edward Barnard DEE M40 44:50 +7:14
15th Mike Derbyshire POTOC M60 45:52 +8:16
16th Huw Lewis DEE M60 45:59 +8:23
17th David Wathey MDOC M55 46:13 +8:37
18th= Andrew Clough WRE M60 46:16 +8:40
18th= Jim Cooke POTOC M55 46:16 +8:40
20th Paul Shannon DEE M60 46:58 +9:22
21st Adam McCreadie DEE M40 47:00 +9:24
22nd Christine Goulding BL W55 48:11 +10:35
23rd John Brammer DEE M60 48:34 +10:58
24th Pete Owens DEE M60 48:35 +10:59
25th Janet Adams SYO W55 49:06 +11:30
26th Tony Davies BOF M70 49:15 +11:39
27th Dave Smith WCH M65 50:32 +12:56
28th Rachel Spoonley DEE W50 52:02 +14:26
29th Karen Quickfall SROC W55 52:42 +15:06
30th Barry Houghton HOC M70 54:19 +16:43
31st Jim Wood ERYRI M60 56:00 +18:24
Blue standard time 56:24
32nd Darren Baker DEE M50 57:22 +19:46
33rd Steve Jones     58:29 +20:53
34th Richard Rogers WRE M55 58:45 +21:09
35th Simon Crocker DEE M60 58:53 +21:17
36th Katie Lewis WRE W35 59:06 +21:30
37th Oliver Thomason MDOC M16 59:14 +21:38
38th Maggie Hateley DEE W55 59:55 +22:19
39th Richard Edwards PFO M55 63:02 +25:26
40th Rebecca McCreadie DEE W40 65:32 +27:56
41st Jennifer Murphy DEE W40 66:10 +28:34
42nd Fintan Douglas IND M21 72:58 +35:22
43rd Christopher Murray DEE M21 73:06 +35:30
44th John Collins DEE M55 74:18 +36:42
45th Edwin Paul Van-Calster MDOC M55 75:27 +37:51
46th Terry Burke DEE M60 75:34 +37:58
47th Peter Hayes MDOC M60 77:58 +40:22
48th Adam Mackridge   M40 81:37 +44:01
  Deb Murrell SROC W50 w15  
  Anthony Brockway DEE M60 w15  

Green

Results

3.775km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Emily Turner LOC W16 29:51  
2nd Martyn Roome SROC M65 30:53 +1:02
3rd Steve Ingleby DEE M65 32:53 +3:02
4th Pauly-D Jones DEE M55 33:38 +3:47
5th Martin Green MDOC M65 37:50 +7:59
6th Chris Rostron MDOC M70 38:12 +8:21
7th Eifion Thomas DEE M70 38:31 +8:40
8th Matthew McCreadie DEE M14 38:41 +8:50
9th John Britton MDOC M65 38:43 +8:52
10th Diane Jacks WRE W50 40:02 +10:11
11th Sarah Bayliss WRE W50 40:18 +10:27
12th Elizabeth Bales POTOC W55 40:56 +11:05
13th Clive Richardson WRE M50 41:15 +11:24
14th Graham Sutton DEE M65 41:36 +11:45
15th Catherine Hill DEE W50 42:22 +12:31
16th Cecilia Fenerty MDOC W55 42:33 +12:42
17th Norman Hall DEE M70 42:37 +12:46
18th Alex Bell DEE M18 44:19 +14:28
19th John Nuttall SELOC M75 44:22 +14:31
20th David Rose PFO M70 44:23 +14:32
21st Peter Ross MDOC M70 45:26 +15:35
22nd Rod Postlethwaite WRE M65 45:37 +15:46
23rd Chris Burden AIRE M70 46:28 +16:37
24th Martin Powell LOC M65 47:28 +17:37
25th Jane McCann MDOC W50 47:37 +17:46
26th Elaine Sutton DEE W50 47:56 +18:05
27th Charles Nelson HOC M65 48:14 +18:23
28th Rachel Powell LOC W50 48:28 +18:37
29th Emma Weaver DEE W18 48:48 +18:57
30th Claire Boothroyd WCOC W50 49:01 +19:10
31st Helen Smethurst PFO W60 49:18 +19:27
Green standard time 49:18
32nd Stephen Round SELOC M65 49:24 +19:33
33rd Deborah Goodwin WCOC W55 53:10 +23:19
34th Mike Callow WRE M75 54:28 +24:37
35th Chris Kirkham MDOC M70 54:35 +24:44
36th Helen Martland EPOC W50 55:56 +26:05
37th Denis Murphy DEE M70 56:21 +26:30
38th Linda Kelly CLARO W60 56:28 +26:37
39th John Sherwood DEE M70 56:49 +26:58
40th Peter Yoxall POTOC M70 56:56 +27:05
41st Ian Gilliver MDOC M65 58:34 +28:43
42nd Julia Allinson WRE W45 59:00 +29:09
43rd Christopher Kemp DEE M65 59:46 +29:55
44th Bronwen Doyle SYO W50 60:24 +30:33
45th Francis Moseley MDOC W35 60:58 +31:07
46th Jane Campbell DEE W60 62:10 +32:19
47th Michael Round DEE M65 65:58 +36:07
48th Joy Irvine DEE W60 66:18 +36:27
49th Richard Goodwin WCOC M60 67:05 +37:14
50th Isla Barnes DEE W14 67:30 +37:39
51st Emma Farnworth IND W21 68:09 +38:18
52nd Louise Butcher DEE W45 75:02 +45:11
53rd Joanna Emberton EPOC W55 75:30 +45:39
54th Gina Ross DEE W60 95:46 +65:55
  Dominic Wathey MDOC M16 w2 w10  
  John Broadhead WRE M65 w10  
  Lindsey Bayles LOC W55 w10  
  Ronald Williams DEE M85 m5-8  
  James Smith DEE M70 m14  
  Clare Crocker DEE W60 m6-7  
  Michael Wood EPOC M75 m7-14  
  Jane Barnes DEE W45 rtd  

Short Green

Results

3.175km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Adrian Harris MDOC M50 36:37  
2nd Jillyan Dobby MDOC W65 39:21 +2:44
3rd Kate Bryant MDOC W65 40:27 +3:50
4th Kath Speak MDOC W60 43:40 +7:03
5th Richard Lewis WRE M65 44:02 +7:25
6th Susan Roome SROC W65 46:15 +9:38
7th Megan Owens DEE W60 49:42 +13:05
8th David Mawdsley MDOC M75 49:51 +13:14
9th John Evans DEE M80 52:49 +16:12
10th Geoffrey Millan MDOC M75 52:56 +16:19
11th Jim Mitchell PFO M75 53:05 +16:28
12th Austin Farr POTOC M75 53:16 +16:39
13th Grahame Crawshaw MDOC M70 54:44 +18:07
14th Catriona Beynon MDOC W14 55:36 +18:59
Short Green standard time 55:36
15th Derek Turner WRE M80 57:25 +20:48
16th Brian Looker SROC M80 57:54 +21:17
17th Alan Shaw   M70 58:45 +22:08
18th David Corp LOC M65 63:43 +27:06
19th Helen C A Marshall DEE W16 71:28 +34:51
20th Peter Edwards DEE M80 78:06 +41:29
21st Chris Marshall DEE M50 80:15 +43:38
22nd Margaret Murphy DEE W70 82:09 +45:32
23rd Maria Brockway DEE W55 83:33 +46:56
24th Toby Nettleton   M10 87:11 +50:34
25th Jane Payne EPOC W65 96:06 +59:29
  Yvonne Longer IND W60 m4  
  Taylor Nettleton IND M16 m7  
  Bob Elmes DEE M75 rtd  

Very Short Green

Results

2.55km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Irene Crawshaw MDOC W75 47:43  
2nd Fiona Baines DEE W45 49:00 +1:17
3rd Jan Ellis MDOC W70 53:03 +5:20
4th Barbara Farr POTOC W75 55:07 +7:24
5th Jean Rostron POTOC W75 55:34 +7:51
6th Penny Hemsted HOC W75 59:59 +12:16
7th Noreen Turner WRE W75 63:28 +15:45
8th Alison Doyle MDOC W70 68:30 +20:47
Very Short Green standard time 71:35
9th Sue Birkinshaw MDOC W80 83:03 +35:20

Light Green

Results

2.775km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sandy Turner LOC W50 51:48  
2nd John Croall DEE M60 64:50 +13:02
3rd Ariane Edwards MDOC W14 70:54 +19:06
Light Green standard time 77:42
4th Rebecca R E Marshall DEE W14 83:28 +31:40

Orange

Results

2.05km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ash Boothroyd WCOC M12 22:55  
2nd Andrew Collins DEE M14 30:08 +7:13
3rd Oliver Murphy DEE M14 35:10 +12:15
4th Jenny Shaw IND W70 37:40 +14:45
Orange standard time 37:40
5th Harriet Allinson WRE W12 38:46 +15:51
6th Grace Allinson WRE W12 38:47 +15:52
  Karen Dryden IND W60 m1-3 m5-6 m8  

Yellow

Results

1.65km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ted Murphy DEE M10 19:53  
2nd Blake Edwards MDOC M10 20:03 +0:10
3rd Eden Pigott POTOC W10 21:32 +1:39
4th Sophie Gray MDOC W10 33:06 +13:13
5th Cameron Gray MDOC M10 34:29 +14:36
Yellow standard time 34:29
6th Anna Monus DEE W35 37:01 +17:08
7th Jen Randle   W75 39:48 +19:55
8th Harriet Farrell MDOC W10 41:53 +22:00
9th Katherine/Beatrice/Thomas Mackridge   W8 57:02 +37:09
  Edith Pigott POTOC W4 m1-5 m7-9