The Galoppen

These are the provisional final results for this year’s Summer League, subject to any last minute corrections/appeals.

The results are based on the best six results for competitors who have completed at least three events in one class.

Awards will be presented at the DEE AGM.

 

 

Junior Ladies B

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Owens, Eleanor

W16

DEE

387

  

87

 

 

 

100

 

 

 

 

100

100

 

=2

Calow, Beatrix

W16

DEE

300

  

 

100

 

 

 

 

100

0

100

 

 

 

=2

Smithard, Zoe

W18

DEE

300

  

100

 

 

 

 

100

 

100

 

 

 

 

4

Elmes, Helen

W14

DEE

297

  

 

98

 

 

 

 

100

 

99

 

 

 

 

Junior Ladies C

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Irvine, Hannah

W16

DEE

485

  

86

74

54

71

 

100

 

100

 

 

41

 

2

Evans, Jessie

W16

DEE

300

  

100

100

 

100

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Devine, Rebecca

W18

FALLI

296

  

 

 

 

 

 

 

 

96

100

 

100

 

 

Junior Ladies E

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Paton, Catriona

W14

FALLI

300

  

 

 

 

 

 

 

 

100

100

 

100

 

2

Evans, Rosie

W14

DEE

277

  

100

100

77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Kemp, Hannah

W10

DEE

256

  

 

 

58

 

 

 

 

62

 

80

56

 

 

Junior Ladies F

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Hateley, Hannah

W10

DEE

587

  

96

97

100

 

 

85

 

66

 

100

94

100

2

Elmes, Evelyn

W10

DEE

469

  

 

86

 

100

 

 

 

100

83

 

100

 

3

Jones, Kitty

W12

DEE

335

  

100

 

98

 

 

100

 

37

 

 

 

 

4

Jennings, Rhian

W12

LIVC

195

  

91

 

 

46

 

 

 

58

 

 

 

 

5

Wong, Alexis

W12

LIVC

164

  

60

 

 

46

 

 

 

58

 

 

 

 

 

Junior Men A

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Vokes, Matthew

M16

DEE

537

  

 

 

100

 

 

93

 

74

100

74

96

 

2

Beasant, Michael

M16

 

298

  

100

 

98

 

 

 

 

 

 

100

 

 

3

Owens, Chris

M14

DEE

286

  

 

 

 

 

 

 

 

100

86

 

100

 

4

Chavasse, Aidan

M16

DEE

278

  

 

 

90

100

 

 

 

 

 

 

88

 

5

Kayley, Chris

M18

DEE

263

  

 

100

78

 

 

 

 

 

 

 

85

 

 

Junior Men B

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Williams, Oliver

M16

SANDB

582

  

100

 

75

 

 

 

100

100

100

 

82

100

2

Crocker, Callum

M18

DEE

487

  

87

100

100

 

 

100

 

 

 

 

100

 

3

Wearne, Stephen

M16

FALLI

166

  

 

 

 

 

100

 

60

 

 

 

 

6

 

Junior Men C

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Calow, Edward

M12

DEE

568

  

 

100

88

85

64

95

80

100

80

100

 

 

2

Pickering, Sean

M14

DEE

443

  

57

80

96

82

 

23

 

59

 

69

 

 

3

Chasty, Chris

M14

FALLI

412

  

 

 

 

 

100

 

83

52

82

 

 

95

4

Harvey, Olly

M14

FALLI

392

  

 

 

 

 

97

 

85

50

85

 

 

75

5

Vokes, Philip

M12

DEE

386

  

 

 

100

 

 

100

 

 

 

90

96

 

6

Davies, James

M14

FALLI

319

  

 

 

 

 

88

 

81

 

 

 

83

67

7

Horton, Tom

M14

FALLI

288

  

 

 

 

 

88

 

100

 

100

 

 

 

8

Kemp, Matthew

M14

DEE

246

  

100

 

73

 

 

 

 

 

 

73

 

 

9

Simpson, Adam

M16

FALLI

243

  

 

 

 

 

 

 

67

97

 

 

79

 

10

Campbell, Angus

M14

FALLI

236

  

 

 

 

 

 

 

 

47

 

 

89

100

 

Junior Men E

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Fear, Simon

M16

DEE

467

  

100

 

 

83

 

 

 

100

 

100

84

 

2

Mackintosh, Alex

M14

FALLI

419

  

 

 

 

 

 

 

100

39

89

 

91

100

3

Bailey, Jonathan

M14

FALLI

335

  

 

 

 

 

79

 

90

 

77

 

89

 

4

Chavasse, Lachlan

M10

DEE

296

  

 

 

100

100

 

 

 

 

 

 

96

 

5

Liptrot, Isaac

M12

FALLI

221

  

 

 

 

 

 

 

87

36

 

 

98

 

6

Ramsey, Tom

M14

FALLI

218

  

 

 

 

 

 

 

97

 

100

 

 

21

7

D'Arcy, Robin

M16

SANDB

217

  

36

100

49

 

 

 

 

32

 

 

 

 

8

Ellis, Rob

M14

SANDB

159

  

37

 

 

 

 

 

 

36

 

 

86

 

9

Turner, Jake

M12

FALLI

140

  

 

 

 

 

 

 

 

30

 

 

94

16

 

Junior Men F

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Thompson, Oliver

M12

SANDB

332

  

86

 

 

 

 

 

 

55

91

 

100

 

2

Evans, Tom

M10

DEE

292

  

92

100

 

100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Open Ladies A

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Calow, Sian

W45

DEE

581

  

100

 

81

100

 

33

 

77

100

100

68

100

2

Hateley, Maggie

W45

DEE

474

  

58

100

86

 

 

100

 

 

 

55

58

72

3

Sutton, Elaine

W40

DEE

338

  

 

75

68

 

 

33

 

63

 

30

69

 

 

Senior Ladies C

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Palmer, Jenny

W35

DEE

553

  

64

68

95

 

 

94

 

 

 

96

100

100

2

Sherwood, Susan

W55

DEE

484

  

100

84

100

 

 

100

 

 

100

 

 

 

3

Hills, Sheila

W60

DEE

270

  

 

57

 

 

100

 

100

 

 

 

 

13

 

Senior Men A

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Smithard, Chris

M20

DEE

600

  

100

100

100

100

 

100

 

100

 

100

 

92

2

Hill, Richard

M40

DEE

428

  

 

 

73

 

100

55

100

 

100

 

 

 

3

Chavasse, Paul

M40

DEE

314

  

 

 

80

87

 

 

 

64

 

 

83

 

4

O'Donaghue, Mark

M40

DEE

280

  

51

 

81

 

95

 

 

53

 

 

 

 

5

Hughes, Jonathan

M21

DEE

273

  

 

 

 

 

94

 

 

60

 

 

73

46

6

Pickering, Martin

M40

DEE

147

  

28

51

 

38

 

 

 

 

 

30

 

 

 

Senior Men B

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Jones, Paul

M40

DEE

600

  

100

100

100

 

 

100

 

100

 

100

 

 

2

Palmer, Tim

M40

DEE

261

  

86

 

 

 

 

 

 

75

 

 

 

100

3

Browning, Chris

M45

DEE

138

  

 

 

 

 

 

 

 

 

51

 

74

13

 

Senior Men C

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Ritzema, Ritz

M60

DEE

376

  

 

100

100

85

 

 

 

91

 

 

 

 

2

Hayes, Pete

M50

FALLI

365

  

 

 

 

 

100

 

 

 

100

 

100

65

3

Baker, Andrew

M40

DEE

300

  

 

 

 

100

 

 

 

 

 

100

 

100

4

O'Donnell, Mike

M70

DEE

230

  

100

92

38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Townsend, Nathan

M55

SANDB

175

  

52

23

 

 

 

 

 

100

 

 

 

 

 

Veteran Ladies B

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Abblett, Pauline

W60

DEE

576

  

 

 

100

100

100

76

100

42

 

 

 

100

2

Smithard, Pauline

W50

DEE

541

  

100

82

80

87

 

92

 

100

 

 

 

 

3

Gregson, Caroline

W40

DEE

418

  

 

92

88

71

 

100

 

67

 

 

 

 

4

Crocker, Clare

W45

DEE

291

  

 

100

98

 

 

93

 

 

 

 

 

 

5

Moody, Pat

W50

DEE

259

  

 

 

 

 

 

 

 

59

100

100

 

 

6

Murphy, Margaret

W60

DEE

256

  

4

50

41

 

61

 

 

0

 

 

100

 

 

Veteran Men A

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Coppock, Simon

M45

DEE

578

  

66

88

81

100

100

 

100

49

90

 

 

100

2

Smithard, Mike

M55

DEE

565

  

100

93

90

92

 

75

 

95

 

87

 

95

=3

Irvine, Malcolm

M50

DEE

550

  

99

100

95

66

 

90

 

100

 

38

 

 

=3

Schorah, Noel

M45

DEE

550

  

99

88

80

 

 

100

 

86

 

81

93

84

=3

Owens, Pete

M45

DEE

550

  

 

79

81

97

98

 

87

72

95

79

91

82

6

Calow, Chris

M55

DEE

538

  

 

 

74

92

 

91

91

72

81

87

83

94

7

Campbell, Andy

M45

DEE

488

  

83

81

71

81

95

 

 

57

 

 

77

 

8

Woods, Michael

M50

DEE

452

  

73

81

73

80

 

 

 

72

 

73

 

 

9

Hall, Norman

M60

DEE

451

  

 

71

43

62

90

63

80

 

85

46

 

 

10

Hateley, Jon

M45

DEE

394

  

 

 

100

 

 

 

 

94

 

100

100

 

11

Stead, William

M45

DEE

260

  

 

 

 

 

82

 

 

 

80

41

57

0

12

Bell, Iain

M45

DEE

232

  

 

 

 

 

 

 

 

 

100

43

 

89

13

Smith, Martin

M50

DEE

222

  

 

 

32

 

 

51

 

39

55

45

 

 

14

Lewis, Huw

M45

DEE

177

  

 

 

47

65

 

65

 

 

 

 

 

 

15

Elmes, Bob

M60

DEE

66

  

 

 

 

 

 

15

32

19

 

 

 

 

 

Veteran men B

Events

Pos

Name

Class

Club

Score

  

DELN

LBUD

DELE

ALYN

LIME

LINM

TEGG

THUR

BRER

BIGC

MARB

ALD

1

Sutton, Graham

M50

DEE

582

  

84

95

94

90

96

 

100

81

 

73

97

100

2

Hughes, Richard

M50

DEE

570

  

97

92

 

 

100

 

96

67

 

 

88

97

3

Chambers, Barry

M55

DEE

546

  

86

98

90

 

94

87

 

70

91

57

 

 

4

Murphy, Denis

M60

DEE

513

  

80

88

83

100

89

 

 

73

 

 

 

 

5

Mullock, Alan

M60

DEE

508

  

78

85

80

80

 

 

84

 

100

27

79

 

6

Padget, John

M65

DEE

505

  

99

 

91

 

 

93

 

 

83

56

83

 

7

Hills, Peter

M60

DEE

482

  

 

84

74

69

69

66

80

100

 

75

 

40

8

Round, Michael

M55

DEE

476

  

91

91

48

 

 

77

48

 

80

57

80

 

9

Sherwood, John

M60

DEE

465

  

69

72

78

78

 

40

78

 

90

63

 

 

10

May, Barry

M65

DEE

432

  

80

88

53

 

50

 

48

80

59

 

72

45

11

Vokes, Mike

M45

DEE

292

  

82

 

 

 

 

56

 

 

90

64

 

 

12

Harper, Terry

M65

DEE

289

  

 

 

 

 

 

100

 

 

 

 

95

94

13

Thomas, Eifion

M55

DEE

287

  

 

 

94

 

 

93

 

 

 

 

100

 

14

Williams, Andrew

M60

DEE

235

  

19

83

82

 

 

51

 

 

 

 

 

 

15

Elmes, Bob

M60

DEE

233

  

 

 

 

62

 

 

 

 

93

 

78

 

16

Murphy, Tim

M50

DEE

229

  

78

83

68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

McIvor, Malcolm

M65

DEE

228

  

 

 

 

 

 

73

 

66

 

89

 

 

18

Barnes, Barry

M65

DEE

197

  

45

 

 

54

 

64

34

 

 

 

 

 

19

Platts, Alan

M50

DEE

190

  

 

 

62

69

 

59

 

 

 

 

 

 

20

Nicholson, Paul

M50

DEE

188

  

 

61

71

 

 

 

 

56

 

 

 

 

21

Edwards, Peter

M70

DEE

183

  

46

73

 

 

 

 

 

 

 

 

64

 


Notes: Braketed results have been declared void and are for information purposes only. These void results are not included in the Total Score.

List of Events

Event No.

Abrev

Full Name

1

DELN

Delamere North

2

LBUD

Little Budworth

3

DELE

Delamere East

4

ALYN

Alyn Waters

5

LIME

Lime Park

6

LINM

Delamere Linmere

7

TEGG

Tegg's Nose

8

THUR

Thurstaston

9

BRER

Brereton Heath

10

BIGC

Big Covert

11

MARB

Marbury

12

ALD

Alderley Edge


Results Compiled by PDHills on 17/07/2008
Produced by Galoppen Meister 2.4      Copyright 1997-2006 Ian M. Hills